Przejdź do treści Mapa serwisu Deklaracja dotycząca dostępności stron Akces Lab

Jak spowodować, by player Youtube był w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych?

Logo serwusu multimedialnegou Youtube z nałożonym symbolem osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim

Przy publikacji elementów multimedialnych na stronach www ważnym jest, by wszystko było w pełni dostępne dla użytkowników nie posługujących się myszką. Często jest tak, że film załadowany do serwisu Youtube i opublikowany na stronie za pomocą kodu, który proponowany jest przez ten serwis, powoduje powstanie tzw. "pułapki klawiaturowej" czyli miejsca na stronie, które blokuje kursor i uniemożliwia nawigację za pomocą przycisku TAB. Taka "pułapka" jest wyjątkowo irytująca i zmusza do przeładowania strony, by móc kontynuować przeglądanie stron internetowych.

Innym problemem związanym z obsługą filmów wyświetlanych przez player Youtube jest język w którym opisane są poszczególne jego elementy. Jest to oczywiście język angielski, który choć powszechnie używany w Internecie nie jest przecież rozumiany przez wszystkich.

W celu likwidacji tych problemów przedstawiamy poniżej narzędzia pozwalające na wstawianie w pełni dostępnych materiałów multimedialnych z Youtube.

Kod i elementy do wstawienia na stronie

W sekcji head strony należy wstawić nastepujący kod:

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="http://www.akceslab.pl/ytp.css" />
<script type="text/javascript" src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/swfobject/2.1/swfobject.js"></script>
<script type="text/javascript" src="http://www.akceslab.pl/ytp.js"></script>

Należy zwrócić uwagę na to, że dochodzi tu arkusz stylów oraz skrypty. Powyższy kod wskazuje na skrypty znajdujące się na serwerze Akces Lab, ale można oczywiście ściągnąć je sobie i zainstalować u siebie: Arkusz stylów - ytp.css (2 KB), Skrypt javascript - ytp.js (15,8 KB)

Player Youtube umieszczamy za pomocą nastepującego kodu:

<div class="ytplayerbox">
<span class="ytmovieurl: OSTATNIA_CZĘŚĆ_ADRESU_YOUTUBE">TYTUŁ, JAKI CHCEMY WIDZIEĆ NAD WYŚWIETLACZEM</span>
</div>

Ostatnia część adresu Youtube to w adresie filmu część znajdująca się po znakach "/watch?v=", czyli na przykład w adresie "https://www.youtube.com/watch?v=rZRRWPo-mcA" będzie to rZRRWPo-mcA.

Ostatecznym efektem jest taki wygląd narzędzia do wyświetlania filmu:

Stoisko Akces Lab podczas Festiwalu Power On w Węgrowie 30 maja 2015

Film przedstawia stoisko Akces Lab ustawione na rynku w Węgrowie. Stoisko jest umiejscowione w czerwonym namiocie, przed którym stoi baner z logiem Spółdzielni. W namiocie, przed stołem stoi Mateusz Ciborowski. Na filmie widać również rynek w Węgrowie, ustawione kolorowe namioty z innymi stoiskami oraz główną scenę imprezy.

Specjalistom Akces Lab zaufali i nie żałowali:

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Kultury Wrocław Zachód, Muzeum Historii Żydów Polskich, ENEA, Home.pl, Warszawskie metro, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Rządowe Centrum Legislacji, Ministerstwo Finansów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Środowiska, RadioNakanapie.fm, Poczta Polska, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Raiffeisen Bank, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Urząd Miasta w Bielsku Białej, Mazowiecki Instytut Kultury Ośrodek Pomocy Społęcznej w Dębicy