Strona Akces Lab, autora poradnika Strona Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Projekt, w ramach którego powstał niniejszy poradnik jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dziękujemy.

Chodź opisz nasz świat - poradnik dla redaktorów stron www...

...zawierający wyjaśnienia dla wszystkich, którzy umieszczają informacje na stronach internetowych i chcieliby, by te informacje były dostępne dla wszystkich użytkowników.

Powrót do strony głównej poradnika

A co, jeśli opis byłby bardzo długi? (Odrobinę technikaliów)

Alternatywa tekstowa dla obrazu (grafiki, zdjęcia, obrazu...) umieszczonego na stronie internetowej, w kodzie HTML, znajduje się w atrybucie "alt". Zgodnie z 2 zasadą tworzenia poprawnych opisów alternatywnych, tekst opisu nie powinien być rozwlekły. Niektórzy niewidomi skarżą się na zbyt szczegółowe opisy, którymi niektórzy redaktorzy chcą ich "uszczęśliwić".

Nie ma jednoznacznej reguły dotyczącej długości i szczegółowości standardowego opisu alternatywnego. Specjaliści do spraw dostępności sugerują, że opis alternatywny powinien zawierać maksymalnie do 100 znaków (dwa, trzy proste zdania). W sytuacji, gdy potrzeba więcej tekstu należy skorzystać bądź z atrybutu longdesc (dla wersji HTML niższej od 5) bądź, co może być prostsze dla niektórych redaktorów, opis elementu graficznego można umieścić na osobnej stronie (albo skorzystać z już istniejącego opisu), a przy samym elemencie graficznym dodać link prowadzący do tej strony. Dla przykładu, gdyby chcieć zredagować opis alternatywny dla Bitwy Pod Grunwaldem Matejki, to zawarcie go w 100 znakach mogłoby być dość karkołomnym zadaniem. Karkołomnym i mało sensownym, gdyż opis tego obrazu jest już zrobiony i jest dostępny dla wszystkich użytkowników w Wikipedii.

obraz Bitwa Pod Grunwaldem Jana Matejki

Zamiast więc dumać nad tym, jak opisać ten obraz wystarczy umieścić pod nim odnośnik do odpowiedniego wpisu w Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Grunwaldem_(obraz_Jana_Matejki))

Najnowsza wersją języka html, HTML5 przewiduje właśnie dla takich sytuacji znaczniki <details> i <summary>, dzięki którym można umieścić na stronie, w bezpośredniej bliskości samej grafiki, jej szczegółowy, długi opis. Opis ten pojawi się dopiero na żądanie użytkownika nie przeciążając wizualnie strony nadmiarem tekstu. Poniżej przykład kodu html dla takiego rozwiązania.

 <details>

 <summary>Opis obrazu Bitwa Pod Grunwaldem Jana Matejki</summary>

 <p>Wśród przedstawionego na obrazie walczącego tłumu wyróżniono wiele postaci historycznych z obu stron starcia. Obraz symbolicznie przedstawia bitwę w momencie, kiedy wciąż toczą się zacięte walki, ale szala zwycięstwa przechyla się już na stronę polsko - litewską.</p>

 <p><strong>Środek obrazu</strong></p>

 <p>W centrum obrazu znajduje się wielki książę litewski Witold; bez pancerza i hełmu, ubrany w czerwony żupan, a na głowie nosi mitrę. W rozpostartych i podniesionych do góry rękach unosi miecz i tarczę w geście triumfu. Dominująca postać Witolda jest zgodna z ówczesnym poglądem historyków krakowskich Józefa Szujskiego i Stanisława Smolki na wiodącą rolę księcia podczas bitwy. Centralny sposób przedstawienia Witolda Matejko zaczerpnął z obrazu Bitwa pod San Romano Paola Uccello.</p> <p> (...) </p>

</details>

Zastosowanie takiego kodu pozwoli nam osiągnąć coś takiego jak poniżej, w pełni dostępnego zarówno dla czytnika ekranu jak i bez użycia myszki:

Opis obrazu Bitwa Pod Grunwaldem Jana Matejki

Wśród przedstawionego na obrazie walczącego tłumu wyróżniono wiele postaci historycznych z obu stron starcia. Obraz symbolicznie przedstawia bitwę w momencie, kiedy wciąż toczą się zacięte walki, ale szala zwycięstwa przechyla się już na stronę polsko - litewską.

Środek obrazu

W centrum obrazu znajduje się wielki książę litewski Witold; bez pancerza i hełmu, ubrany w czerwony żupan, a na głowie nosi mitrę. W rozpostartych i podniesionych do góry rękach unosi miecz i tarczę w geście triumfu. Dominująca postać Witolda jest zgodna z ówczesnym poglądem historyków krakowskich Józefa Szujskiego i Stanisława Smolki na wiodącą rolę księcia podczas bitwy. Centralny sposób przedstawienia Witolda Matejko zaczerpnął z obrazu Bitwa pod San Romano Paola Uccello.

(...)

Podobne rozwiązanie można zastosować w przypadku graficznej prezentacji skomplikowanych danych, na przykład elementów statystycznych, czy skomplikowanych schematów.

Wróć do poprzedniej strony Przejdź do następnej strony Przejdź na górę strony.